Parent Reviews and Testimonials

Hundreds of thousands of parents have used Time4Learning’s interactive, multimedia curriculum to help their children reach their educational goals. Here’s what some of those parents have to say about their experience with the program.

Submit a Review

Filter reviews by

By on January 17, 2017

One of my kids was struggling with some subjects in public school, so we tried another program offered free in my state as an online public school...

By on January 12, 2017

My 2nd grader has been using Time4Learning this year. Finally, a homeschool curriculum my son doesn’t complain about. I’ve tried several...

By on January 7, 2017

This has changed how we homeschool! the curriculum is fun and engaging for my 3rd grader. She loves that she gets to do most of it on the computer...

By on December 31, 2016

Time4Learning is an easy way for kids to learn. It’s interesting and engaging, with quizzes at the completion of lessons for the parents to see...

By on December 1, 2016

We have used Time4Learning for over 4 years and love it. It is great for homeschoolers or public school children who are needing extra practice....

By on November 30, 2016

We’ve been homeschooling with T4L for several years for our 3 kids. Overall extremely satisfied. Great & engaging lessons, covering a...

By on November 29, 2016

I’ve been using Time4Learning for over 3 years now & absolutely love everything about their curriculum!!! Their phone & email support...

By on November 29, 2016

This is a very good curriculum. We have used it for 2 years. I love that it keeps records of the grades so a report can be printed off for your...

By on November 29, 2016

I love time4learning for my son. It is a great curriculum for him. He learns best from virtual learning, and time4learning is a true virtual...

By on November 28, 2016

We’ve been using T4L for 6 years and love it. We school year round and this has helped my child advance years beyond what public school could...

PreK - 8th

$19.95$24.95
  • Monthly First Student
  • $14.95/month for each additional student

9th - 12th

$30.00$34.95
  • Monthly Per Student
  • Includes 4 courses

Get Started!

Stop, Start, Pause Anytime

Sign Up

TOP