Parent Reviews and Testimonials

Hundreds of thousands of parents have used Time4Learning’s interactive, multimedia curriculum to help their children reach their educational goals. Here’s what some of those parents have to say about their experience with the program.

Submit a Review

Filter reviews by

By on December 12, 2011

Time4Learning is a wonderful online program that can be used to enhance your homeschool experience. Some homeschool parents choose to use it as a...

By on December 10, 2011

When I began looking at Time4Learning, I admit that my response was skeptical at best. Because this curriculum uses video game-like teaching, I...

By on October 26, 2011

I’ve had a few questions from folks, so I figure I’d address how we are homeschooling this year, especially with a baby in the house! I do...

By on October 26, 2011

I have been homeschooling my children for years. We live in a small community and the public school does not offer up to date learning materials....

By on October 17, 2011

As a homeschooling mom, who is always trying to keep costs down when it comes to homeschooling, I am always searching for the...

By on August 1, 2011

This will be my fourth year homeschooling Jaden.  He just entered the third grade. Man…how can I have a third grader?  I *swear* I was...

By on August 1, 2011

This will be my fourth year homeschooling Jaden.  He just entered the third grade. Man…how can I have a third grader?  I *swear* I was...

By on July 17, 2011

It was one of those “you should try this” emails from a friend which I might have easily bleeped over. Thanks for the info, friend, no...

By on July 8, 2011

The kids and I had the great opportunity to review Time4Learning for 30 days.  I can’t believe our time is up, it went by so very fast....

By on July 8, 2011

Time4Learning has been an excellent addition to our homeschool. My two older boys, ages 11 and nine, have used it over the past month. One of the...

PreK - 8th

$19.95$24.95
  • Monthly First Student
  • $14.95/month for each additional student

9th - 12th

$30.00$34.95
  • Monthly Per Student
  • Includes 4 courses

Get Started!

Stop, Start, Pause Anytime

Sign Up

TOP