Parent Reviews and Testimonials

Hundreds of thousands of parents have used Time4Learning’s interactive, multimedia curriculum to help their children reach their educational goals. Here’s what some of those parents have to say about their experience with the program.

Submit a Review

Filter reviews by

By on May 10, 2013

For the past month, we’ve been using Time4Learning for math for my 8 year old. The whole Time4Learning program was recommended by a friend who...

By on May 10, 2013

At the start of the summer I was desperately searching for a website that would help my struggling, special needs (ADHD and Autism Spectrum) 12-yr...

By on May 10, 2013

Last month, I received a free one-month subscription to Time4Learning contingent on using the program with my child and posting a review at the...

By on May 10, 2013

We really enjoyed our month of trying out Time4Learning! We used the kindergarten, fifth grade and seventh grade lessons. Gianna got the most use...

By on May 10, 2013

Home from China just a year and a half, we’re still playing catch up in the area of academics, especially reading. Believe me, I’m not...

By on September 18, 2012

Just over a month ago, I signed up for a free month of Time4Learning in exchange for a review of it. I had been using the same curriculum for 4...

By on September 13, 2012

For the last month, we’ve been using Time 4 Learning, an online, subscription-based curriculum. Cover math, language arts, science, and social...

By on September 13, 2012

We used Time4Learning as a fun activity supplement, for our five and a half year old, Hannah, and our four year old, Gabriel. It is easy to set up...

By on September 10, 2012

Thank God for T4L! I have been to this site probably over 100 times in the last 3 years of our homeschooling only to think there had to be a...

By on February 15, 2012

You don’t have to be a homeschooling family to get a benefit from this site. Let me tell you, I was impressed!  I really just thought it would...

PreK - 8th

$19.95$24.95
  • Monthly First Student
  • $14.95/month for each additional student

9th - 12th

$30.00$34.95
  • Monthly Per Student
  • Includes 4 courses

Get Started!

Stop, Start, Pause Anytime

Sign Up

TOP