Parent Reviews and Testimonials

Hundreds of thousands of parents have used Time4Learning’s interactive, multimedia curriculum to help their children reach their educational goals. Here’s what some of those parents have to say about their experience with the program.

Submit a Review

Filter reviews by

By on May 13, 2013

All children equate love by the time you spend with them doing things together, most especially things that they enjoy. My son Joshua...

By on May 13, 2013

We have been reviewing www.time4learning.com for our school this past month. My sister had shared with me how much their family loved doing it and...

By on May 13, 2013

I do know some supermoms in the homeschooling world…and I’m not one of them.  I was admittedly nervous; this is honestly our first year of...

By on May 13, 2013

Now that summer’s here, we need to keep this academic ball rolling, but any “school” done during summer vacation needs to be a...

By on May 13, 2013

If you are considering homeschooling and looking for an easy BASE curriculum to follow, or even if you are just looking for some After School or...

By on May 10, 2013

For the past month, we’ve been using Time4Learning for math for my 8 year old. The whole Time4Learning program was recommended by a friend who...

By on May 10, 2013

At the start of the summer I was desperately searching for a website that would help my struggling, special needs (ADHD and Autism Spectrum) 12-yr...

By on May 10, 2013

Last month, I received a free one-month subscription to Time4Learning contingent on using the program with my child and posting a review at the...

By on May 10, 2013

We really enjoyed our month of trying out Time4Learning! We used the kindergarten, fifth grade and seventh grade lessons. Gianna got the most use...

By on May 10, 2013

Home from China just a year and a half, we’re still playing catch up in the area of academics, especially reading. Believe me, I’m not...

PreK - 8th

$19.95$24.95
  • Monthly First Student
  • $14.95/month for each additional student

9th - 12th

$30.00$34.95
  • Monthly Per Student
  • Includes 4 courses

Get Started!

Stop, Start, Pause Anytime

Sign Up

TOP