Parent Reviews and Testimonials

Hundreds of thousands of parents have used Time4Learning’s interactive, multimedia curriculum to help their children reach their educational goals. Here’s what some of those parents have to say about their experience with the program.

Submit a Review

Filter reviews by

By on June 16, 2011

I was a little skeptical at first.  Up until this point, we had been using workbooks (School of Tomorrow PACE’s and CLP) and we had all become...

By on June 16, 2011

Little Miss is 10yo.  If she was in a traditional school setting, she would be in 4th grade, but her work is on a 5th grade level.  That was not...

By on June 10, 2011

As we took the leap into homeschooling 2 months ago, we felt as though we were jumping blindly; grasping at straws to figure this thing out. With...

By on June 10, 2011

I had Zack use the Language Arts and Math portions every school day as part of his educational program. The T4L activities were a supplement for...

By on June 10, 2011

Time4Learning is for homeschoolers as a curriculum or supplement, or for children in school whose parents want them to have some extra...

By on June 10, 2011

I am so excited to write this review.  Out of all the curriculum and products I have reviewed so far, this is one that my kids are begging me to...

By on June 10, 2011

I LOVE THIS PROGRAM!  Ty absolutely loved it!  We were able to complete PreK1 and started on PreK2!  PreK1 was a good refresher for him and...

By on June 10, 2011

Kids these days are very techno-savvy. I think they come out with more knowledge about how to use computers and electronic devices than I have...

By on June 9, 2011

I recently had a wonderful opportunity. It was actually a blessing. A friend had told me about Time4Learning. So we looked into it but I did not...

By on May 27, 2011

I am quite thrilled that my children are excited, and willing, to spend time completing assignments on Time4learning.com. Even My most defiant...

PreK - 8th

$19.95$24.95
  • Monthly First Student
  • $14.95/month for each additional student

9th - 12th

$30.00$34.95
  • Monthly Per Student
  • Includes 4 courses

Get Started!

Stop, Start, Pause Anytime

Sign Up

TOP