Log InSign Up

Time4Learning vs Sonlight®: Pricing

Time4Learning vs Sonlight®: Pricing
View Our Lesson Demos!

While trying to find the best curriculum fit for your children’s education, curriculum cost is one of the key things to look at. If a homeschool program doesn’t fit into your family’s budget, you shouldn’t choose it. Maintaining a healthy financial lifestyle improves other aspects of your life. Reviewing the Sonlight® curriculum cost with Time4Learning will help you make an all around better decision.

Making Sense of Homeschooling Curriculum Costs

Homeschooling curriculum pricing can get confusing. You have “all-inclusive” homeschooling pricing structures, supplemental pricing structures (where you purchase individual subjects to help your children improve on certain areas of their education such as math), and more.

But most programs fit into one of five structures. These include:

  • A monthly subscription payment plan
  • Paying for individual modules such as workbooks or videos for certain subjects
  • Paying for individual courses, which usually includes all course elements
  • All-inclusive packages, which usually includes all materials for each course purchased
  • Semester or yearly tuition based packages

How Much Does It Cost to Homeschool with Time4Learning?

Time4Learning is based on a monthly subscription model. The cost depends on the level of the student. For PreK to 8th grade, the monthly membership cost is $19.95 for the first student and $14.95 for each additional PreK-8th student. For high school, the monthly membership cost is $30 per student, and includes four courses and any additional course is $5.00. A monthly subscription for students in grades K-7 also provides access to all instructional materials for the grade below and the grade above the student’s current level. Subscriptions can be started, stopped, and paused at any time.

How much does Sonlight® cost?

Depending on what you purchase, the cost of Sonlight® curriculum will vary extensively. For example, there are individual packages for history and other courses for each grade level that could go from anywhere between $100.00 – $190.00. You also have the option to purchase a “complete” package that includes your entire curriculum, books,  and daily lesson plans that will cost roughly around $700. You also have the option to customize a package. The costs vary for each option, so it’s best to explore the options carefully.

If you want to learn more about our Time4Learning and Sonlight®  curriculum comparison, please select from the following pages.

*Time4Learning is not affiliated with Sonlight®. Time4Learning’s purpose with this article is to provide information to families who are considering an eclectic approach to homeschooling or who wish to compare the benefits of using both curricula. Time4Learning’s products and services are not endorsed or sponsored by Sonlight®.

Online Curriculum for Homeschool, Afterschool and Summer Use

If you are just learning about Time4Learning, we’d suggest first looking at our interactive lesson demos.

Sign up for Time4Learning and gain access to a variety of educational materials, which will engage and challenge your child to succeed. Make Time4Learning a part of your children’s homeschool resources success.

PreK - 8th

$19.95$24.95
  • Monthly First Student
  • $14.95/month for each additional student

9th - 12th

$30.00$34.95
  • Monthly Per Student
  • Includes 4 courses

Get Started!

Stop, Start, Pause Anytime

Sign Up

TOP