Time4Learning and Abeka Homeschool Costs

Time4Learning and Abeka Homeschool Costs
View our Lesson Demos

No matter how great a homeschool curriculum program is, if it doesn’t fit into your family’s budget, it’s not the right choice for you. That’s why many families often start off their curriculum research by focusing in on specific costs of programs they are interested in. This quickly narrows down your options and helps make your decision less overwhelming.

Are you wondering about Time4Learning and Abeka pricing? Let’s first look at the different ways homeschool curriculum are usually priced and then compare the pricing structure of Time4Learning to the Abeka homeschool cost.

Making Sense of Homeschooling Curriculum Costs

The type of pricing structure a curriculum uses is often closely tied to how the program is meant to be used. For programs that are designed to be “all-inclusive,” for example, a package or tuition structure is most common. Single-subject curricula, or programs that are meant to be supplemental, on the other hand, will often be priced on an individual basis.

Most homeschool curricula are priced according to one of these five structures:

  • monthly subscription fee (usually for web-based programs)
  • individual component purchase (such as textbook, video, download, teacher’s guide, etc.)
  • individual course purchase (usually includes all necessary materials for one course)
  • bundled package purchase (usually includes all necessary materials for one or more courses)
  • semester or yearly tuition (primarily for online schools)

Understanding these common options will help put things in perspective when you contrast Time4Learning’s home schooling fees with Abeka’s.

How Much Does It Cost to Homeschool with Time4Learning?

Time4Learning is based on a month-to-month subscription model. Actual monthly price depends on the level of the student. For PreK to 8th grade, the monthly membership cost is $19.95 for the first student and $14.95 for each additional. For high school, the monthly membership cost is $30 per student, and includes 4 courses. A monthly subscription for students in grades 1-7 also provides access to all instructional materials for the grade below and the grade above the student’s current level. Subscriptions can be started, stopped, and paused at any time.

How Much Does It Cost to Homeschool with Abeka?

Abeka homeschool curriculum cost varies depending on whether you are purchasing resources individually or as part of a package. One Abeka pricing structure offers the ability to purchase individual components of the homeschool program such as subject kits, full-grade kits, printed or digital textbooks, and video courses. Abeka tuition also can cover grade-level packages that include all books, materials, and video instruction.

Want to know more about how Time4learning compares with Abeka Academy for homeschooling? You might be interested in:

Online Curriculum for Homeschool, Afterschool and Summer Use

If you are just learning about Time4Learning, we’d suggest first looking at our interactive lesson demos.

Sign up for Time4Learning and gain access to a variety of educational materials, which will engage and challenge your child to succeed. Make Time4Learning a part of your children’s homeschool resources success.

PreK - 8th

$19.95$24.95
  • Monthly First Student
  • $14.95/month for each additional student

9th - 12th

$30.00$34.95
  • Monthly Per Student
  • Includes 4 courses

Get Started!

Stop, Start, Pause Anytime

Sign Up

TOP