Tips & Worksheets

TIPS & WORKSHEETS

Celebrate Pi Day With These Activities

For some families, March 14th can seem like just an ordinary day. For others, though, 3/14 is more than just a day…in fact, it’s Pi Day! Pi, which is considered a mathematical concept that represents the ratio of a circle’s circumference to its diameter, starts with 3.14 but continues for 2.7 trillion digits! Why is […]

Isabel Scicluna
|
TIPS & WORKSHEETS

Unit Study Supplement: Washington D.C. Facts

Washington, DC has breathtaking wetlands, rivers, streams, and remains as a unique American city because it was established by the Constitution of the United States to serve as the nation’s capital. The site of the District of Columbia along the Potomac River was first selected by President George Washington. This unit study supplement gives you […]

The Time4Learning Team
|
TIPS & WORKSHEETS

Can’t Attend a Homeschool Convention? We’ve Got You Covered

There is nothing like the hustle and bustle of a homeschool convention. Apart from being a treasure trove of information, there is so much to fill your family’s time: the exhibit hall with dozens of vendors, workshops and seminars with homeschooling experts, and exciting children’s activities. No matter where in the country you homeschool, chances […]

The Time4Learning Team
|
TIPS & WORKSHEETS

5 Dr. Seuss Day Activities for Homeschoolers

Oh, the thinks you can think when you are a homeschooler celebrating National Reading Month! Every month we try to read at least one new book, but this month we have another excuse to really go all out with reading! It is National Reading Month! I’m getting my kiddos excited about National Reading Month by […]

The Time4Learning Team
|
TIPS & WORKSHEETS

How to Afford your Dream College

It’s that time of year again! College applications are open and deadlines are quickly approaching, both exciting and nerve wracking to high school seniors. These feelings can also creep up on parents as your child is getting ready to leave home for the first time. A common concern is how to afford a homeschooler’s dream […]

The Time4Learning Team
|

PreK - 8th

$19.95$24.95
  • Monthly First Student
  • $14.95/month for each additional student

9th - 12th

$30.00$34.95
  • Monthly Per Student
  • Includes 4 courses

Get Started!

Stop, Start, Pause Anytime

Sign Up

TOP