Log InSign Up

Time4Learning vs Power Homeschool®: Pricing

Time4Learning vs Power Homeschool<sup>®</sup>: Pricing
View Our Lesson Demos!

Cost is one of the chief factors that families consider when choosing homeschool curricula. The average cost of homeschooling will vary from family to family, depending on things like how many children you are homeschooling and how many outside educational activities your students participate in. Knowing the cost of the primary programs you will use to teach, though, can go a long way toward creating your homeschool budget. Let’s take a closer look atPower Homeschool® (formerly Acellus Homeschool) cost vs that of Time4Learning to help you in your decision making process.

Making Sense of Homeschooling Curriculum Costs

The price point for homeschool programs usually depend on how they are meant to be used or how they are delivered. For example, since they don’t require many supplies, and can be started and stopped at any time, most online homeschool curricula are based on a monthly subscription model.

Full year curriculum packages that include books, teacher’s guides, and worksheets will instead be priced by package cost or tuition fees. Single-subject curriculum and supplemental materials, on the other hand, are usually purchased individually.

Most homeschool pricing models fall within these five categories:

  • monthly subscription fee (usually for web-based programs)
  • individual component purchase (such as textbook, video, download, teacher’s guide, etc.)
  • individual course purchase (usually includes all necessary materials for one course)
  • bundled package purchase (usually includes all necessary materials for one or more courses)
  • semester or yearly tuition (primarily for online schools)

Understanding these common options will help put things in perspective when you contrast Time4Learning and Power Homeschool® (formerly Acellus homeschool) cost.

How Much Does It Cost to Homeschool with Time4Learning?

As a web-based program, Time4Learning follows a monthly subscription structure. There are no contracts, meaning that parents can start, stop, or even pause Time4Learning at any time. Actual monthly price depends on the level of the student and how many students are enrolled.

For PreK to 8th grade, student membership costs $19.95 per month for the first student and $14.95 for each additional student. A monthly subscription for students in grades 1-7 also provides access to all instructional materials for the grade below and the grade above the student’s current level. Monthly membership costs for each high schooler is $30 per student, and this includes 4 courses.

How Much Is Power Homeschool® (formerly Acellus)?

Power Homeschool® is also a subscription-based program. Students in grades K-12 get access to six courses of video-based lessons for $25 per month per student, or $250 per year. These courses can be changed at any time by the parent through the account settings in the Acellus App. The Power Homeschool® (formerly Acellus homeschool) price includes automatic record keeping as well.

Want to know more about how Time4learning compares with Power Homeschool® for homeschooling? You might be interested in:

*Time4Learning is not affiliated with Power Homeschool®. Time4Learning’s purpose with this article is to provide information to families who are considering an eclectic approach to homeschooling or who wish to compare the benefits of using both curricula. Time4Learning’s products and services are not endorsed or sponsored by Power Homeschool®

Online Curriculum for Homeschool, Afterschool and Summer Use

If you are just learning about Time4Learning, we’d suggest first looking at our interactive lesson demos.

Sign up for Time4Learning and gain access to a variety of educational materials, which will engage and challenge your child to succeed. Make Time4Learning a part of your children’s homeschool resources success.

PreK - 8th

$19.95$24.95
  • Monthly First Student
  • $14.95/month for each additional student

9th - 12th

$30.00$34.95
  • Monthly Per Student
  • Includes 4 courses

Get Started!

Stop, Start, Pause Anytime

Sign Up

TOP