Log InSign Up

Time4Learning and IXL® Membership Costs

Time4Learning and IXL® Membership Costs
View Our Lesson Demos

Whether you’re just starting to homeschool or in the market for a new curriculum, cost is usually high on your priority list when it comes to choosing the right homeschool program for your children.

How Much Does It Cost to Homeschool with Time4Learning?

Time4Learning is based on a month-to-month subscription model. A monthly subscription for students also provides access to the grade below and the grade above the student’s current level. Subscriptions can be started, stopped, and paused at any time.

PreK – 8th grade – Includes core subjects High School – Includes 4 core subjects
One child per month $19.95 $30
Each additional child per month $14.95 $30 for high school, $14.95 for PreK-8th

How Much Does it Cost to Homeschool with IXL®?

The IXL homeschool curriculum offers various monthly and yearly options for families. These prices are per child, and any additional children are $4 more per month or $40 per year.

Single Subject Combo Package Core Subjects
Monthly $9.95 $15.95 $19.95
Yearly $79 $129 $159

Making Sense of Homeschooling Curriculum Costs

Most homeschool curricula are priced according to one of these five structures:

  • monthly subscription fee (usually for web-based programs)
  • individual component purchase (such as textbook, video, download, teacher’s guide, etc.)
  • individual course purchase (usually includes all necessary materials for one course)
  • bundled package purchase (usually includes all necessary materials for one or more courses)
  • semester or yearly tuition (primarily for online schools)

Understanding these common options will help put things in perspective when you compare Time4Learning’s pricing with the IXL® cost.

What other expenses should I expect?

Some curriculum, like Time4Learning and IXL®, come complete with standard subjects, such as math, science, language arts, and history. This curriculum may also provide a language or writing course, but this is often considered extra education and may have a cost.

IXL® offers the addition of Spanish to any membership option for either $5 per month, or $40 per year. Time4Learning offers a program called Time4Languages, which offers a 6-month language course in ten different languages for $59.95 per course. We also offer Time4Writing, which is a teacher-led, 8-week writing course that is $119 per course.

Want to know more about how Time4learning compares with IXL® for homeschooling? You might be interested in:

*Time4Learning is not affiliated with IXL®. Time4Learning’s purpose with this article is to provide information to families who are considering an eclectic approach to homeschooling or who wish to compare the benefits of using both curricula. Time4Learning’s products and services are not endorsed or sponsored by IXL®.

Online Curriculum for Homeschool, Afterschool and Summer Use

If you are just learning about Time4Learning, we’d suggest first looking at our interactive lesson demos.

Sign up for Time4Learning and gain access to a variety of educational materials, which will engage and challenge your child to succeed. Make Time4Learning a part of your children’s homeschool success.

PreK - 8th

$19.95$24.95
  • Monthly First Student
  • $14.95/month for each additional student

9th - 12th

$30.00$34.95
  • Monthly Per Student
  • Includes 4 courses

Get Started!

Stop, Start, Pause Anytime

Sign Up

TOP