Time4Learning and ABCmouse® Homeschool Costs

Time4Learning and ABCmouse® Homeschool Costs
View Our Lesson Demos

When you are deciding on curriculum, one of the most important considerations for families is usually the cost. The average cost of homeschooling will vary from family to family depending on things like how many children you are homeschooling and how many extracurricular activities you sign up for. But knowing how much you will spend on curriculum helps you better plan your homeschool budget for the coming year.

Making Sense of Homeschooling Curriculum Costs

In general, the costs of homeschool programs are usually based on how they are meant to be used or how they are delivered. Online programs, for example, are most often based on a subscription model that you can start and stop as needed.

Full year curriculum packages that include books, teacher’s guides, and worksheets will instead be priced by package cost or tuition fees. And supplemental materials, or single-subject curricula, are most often bought on individual basis.

Most homeschool curricula are priced according to one of these five structures:

  • Monthly subscription fee (usually for web-based programs)
  • Individual component purchase (such as textbook, video, download, teacher’s guide, etc.)
  • Individual course purchase (usually includes all necessary materials for one course)
  • Bundled package purchase (usually includes all necessary materials for one or more courses)
  • Semester or yearly tuition (primarily for online schools)

Understanding these common options will help put things in perspective when you contrast Time4Learning and ABCmouse.com® Early Learning Academy subscription costs.

How Much Does It Cost to Homeschool with Time4Learning?

Time4Learning’s price structure is a month-to-month subscription. Subscriptions can be started, stopped, and paused at any time. Actual monthly price depends on the level of the student and how many students are enrolled.

For PreK to 8th grade, the monthly membership cost is $19.95 for the first student and $14.95 for each additional student. A monthly subscription for students in grades 1-7 also provides access to all instructional materials for the grade below and the grade above the student’s current level. For high school, the monthly membership cost is $30 per student, and this includes 4 courses.

What Does ABCmouse® Cost?

The ABCmouse® price structure is also subscription-based. Access to the full program for PreK through grade 2 is available for $9.95 monthly. Each ABCmouse® membership account includes up to four profiles — one parent profile and three student profiles.

Want to know more about how Time4learning compares with ABCmouse® for homeschooling? You might be interested in:

Online Curriculum for Homeschool, Afterschool and Summer Use

If you are just learning about Time4Learning, we’d suggest first looking at our interactive lesson demos.

Sign up for Time4Learning and gain access to a variety of educational materials, which will engage and challenge your child to succeed. Make Time4Learning a part of your children’s homeschool resources success.

PreK - 8th

$19.95$24.95
  • Monthly First Student
  • $14.95/month for each additional student

9th - 12th

$30.00$34.95
  • Monthly Per Student
  • Includes 4 courses

Get Started!

Stop, Start, Pause Anytime

Sign Up

TOP