
Welcome to homeschooling
Homeschool research: Compare Time4Learning to other curricula
Learn how our online curriculum stacks up against other popular homeschool curriculum options and how to evaluate homeschool products.
Time4Learning and Sonlight® Comparison
After reading some Sonlight® reviews, learn how it compares to Time4Learning's online homeschool curriculum. Compare features, pricing and more.
Sonlight®: How Do I Use It With Time4Learning?
Time4Learning works with Sonlight® or as a stand-alone homeschool curriculum. Learn how to integrate Time4Learning with Sonlight homeschool curriculum.
Time4Learning vs Sonlight®: Pricing
How much does Sonlight® cost and how does it compare to Time4Learning's cost? Learn about the costs, features, and more...
Time4Learning vs Sonlight®: Curriculum Features
Discover the key features of Time4Learning and Sonlight in this comprehensive comparison. Learn about their curriculum options, flexibility, pricing, and...
Time4Learning vs Sonlight®: Pros and Cons
Explore the pros and cons of Time4Learning and Sonlight to determine which homeschooling program best suits your family’s needs. Compare...
Time4Learning vs Power Homeschool®: Overview
After looking at Power Homeschool® reviews, you may be wondering how it compares with Time4Learning online curriculum. Compare features, pros...
Can I Use Time4Learning with Power Homeschool®?
Time4Learning works with Power Homeschool® or as a stand-alone homeschool curriculum. Learn how to integrate Power Homeschool® with Time4Learning's curriculum.
Time4Learning vs Power Homeschool®: Pricing
Discover the cost differences between Power Homeschool and Time4Learning. Learn about pricing plans, payment options, and find out which homeschool...
Explore more
Lessons that grow with them
Elementary
Middle School
High School

Preschool Curriculum
$29.95 / Month
Kindergarten Curriculum
$29.95 / Month
First Grade Curriculum
$29.95 / Month
Second Grade Curriculum
$29.95 / Month
Third Grade Curriculum
$29.95 / Month
Fourth Grade Curriculum
$29.95 / Month
Fifth Grade Curriculum
$29.95 / Month
Sixth Grade Curriculum
$39.95 / Month
Seventh Grade Curriculum
$39.95 / Month
Eighth Grade Curriculum
$39.95 / Month
Ninth Grade Curriculum
$39.95 / Month
Tenth Grade Curriculum
$39.95 / Month
Eleventh Grade Curriculum
$39.95 / Month
Twelfth Grade Curriculum
$39.95 / Month