Parent Reviews and Testimonials

Hundreds of thousands of parents have used Time4Learning’s interactive, multimedia curriculum to help their children reach their educational goals. Here’s what some of those parents have to say about their experience with the program.

Submit a Review

Filter reviews by

By on June 29, 2011

Have you tried Time 4 Learning, yet?  We started using it about a month ago…and I have to say, my middle child and youngest child have...

By on June 27, 2011

I am pleased to write this review of Time4Learning.  As a home school mother of two, I am always looking for educational curriculum.    When I...

By on June 27, 2011

Babydoll and I loved Time4Learning.  She jumped right in and completed lessons on making inferences. The interactive lessons allowed her to...

By on June 27, 2011

I’m excited to do this review of Time4Learning.  Let me say that we had done Time4Learning previously with Joshua a few years ago so I was...

By on June 16, 2011

This has been such a blessing to us, as I was having a very hard time getting Reagan excited about the reading and math aspects of school (she is...

By on June 16, 2011

I was a little skeptical at first.  Up until this point, we had been using workbooks (School of Tomorrow PACE’s and CLP) and we had all become...

By on June 16, 2011

Little Miss is 10yo.  If she was in a traditional school setting, she would be in 4th grade, but her work is on a 5th grade level.  That was not...

By on June 10, 2011

As we took the leap into homeschooling 2 months ago, we felt as though we were jumping blindly; grasping at straws to figure this thing out. With...

By on June 10, 2011

I had Zack use the Language Arts and Math portions every school day as part of his educational program. The T4L activities were a supplement for...

By on June 10, 2011

Time4Learning is for homeschoolers as a curriculum or supplement, or for children in school whose parents want them to have some extra...

PreK - 8th

$19.95$24.95
  • Monthly First Student
  • $14.95/month for each additional student

9th - 12th

$30.00$34.95
  • Monthly Per Student
  • Includes 4 courses

Get Started!

Stop, Start, Pause Anytime

Sign Up

TOP