Tips & Worksheets

TIPS & WORKSHEETS

Unit Study Supplement: Arkansas Facts, U.S. 25th State

Ever since Arkansas’ humble beginnings, it has been known for its nature.  After all, the first settlement was created to sell furs because of the large wildlife population. Now, Arkansas is known as the Natural State, and rightly so: over half of the state is covered in forests! Even the name of the state comes […]

The Time4Learning Team
|
TIPS & WORKSHEETS

Flag Day Activities for Homeschoolers

June 14 is Flag Day in the United States. It is a day set aside to celebrate the adoption of our country’s most recognizable symbol. Many nations have a dedicated day to honor their flag, and in the U.S. we chose this date because our flag was first adopted on June 14, 1777. Students are […]

The Time4Learning Team
|
TIPS & WORKSHEETS

Unit Study Supplement: Kentucky Facts, U.S. 15th State

In 1808, two very famous leaders were born just miles away from each other in the state of Kentucky: Abraham Lincoln and Jefferson Davis, the two leaders of the Civil War. While Kentucky was the 15th state to be established, it still had a large role in the development of the United States. Why not […]

The Time4Learning Team
|
TIPS & WORKSHEETS

Pennsylvania Field Trips for Homeschoolers

Pennsylvania, also called the “Keystone State” because of its central position within the colonies, has always held a key place in the political, social, and economic development of the United States. It’s no wonder, then, that the state is full of sites and destinations that offer learning opportunities for students of all ages. Whether you […]

The Time4Learning Team
|
TIPS & WORKSHEETS

Unit Study Supplement: South Carolina Facts, U.S. 8th State

As one of the original 13 colonies, South Carolina is a state rich with history.  For example, did you know that the first battle of the Civil War took place in this state?  Or that Charleston is the oldest city, founded in 1670? As part of Time4Learning’s full series of United States unit study supplements, […]

The Time4Learning Team
|

PreK - 8th

$19.95$24.95
  • Monthly First Student
  • $14.95/month for each additional student

9th - 12th

$30.00$34.95
  • Monthly Per Student
  • Includes 4 courses

Get Started!

Stop, Start, Pause Anytime

Sign Up

TOP