Sign Up

Tips & Worksheets

TIPS & WORKSHEETS

Unit Study Supplement: Oklahoma Facts, U.S. 46th State

Did you know that “Oklahoma” is a combination of two words in the Choctaw language that means “red people” and that is the home to the most Native Americans of any state?  Did you also know that the parking meter was invented in Oklahoma and that the state is the site of the famous 101 […]

The Time4Learning Team
|
TIPS & WORKSHEETS

Fall Learning Activities for Kids

Fall is here! The leaves are falling, the weather is cooler, and pumpkins are everywhere. From arts and crafts to sensory play, Autumn is the best time to engage children in fun learning activities. Our list of fall activities for kids will encourage students to brainstorm, play, improve their critical thinking skills, and more! Fall […]

The Time4Learning Team
|
TIPS & WORKSHEETS

Unit Study Supplement: North Dakota, U.S. 39th State

Did you know that there are more than twice as many cattle as people in North Dakota? It is the 19th largest state but also one of the least populated (under 800,000). So what is North Dakota known for? It is the US leader in production of honey (number one in the nation), durum and […]

The Time4Learning Team
|
TIPS & WORKSHEETS

Unit Study Supplement: South Dakota Facts, U.S. 40th State

South Dakota is a state rich with Native American history and striking geography. Did you know that Mount Rushmore, the giant sculpture of four US presidents, is found in South Dakota? Did you know that another rock monument, the Crazy Horse Memorial, is still under construction in South Dakota and will be 563 feet tall […]

The Time4Learning Team
|
TIPS & WORKSHEETS

Unit Study Supplement: Maryland Facts, U.S. 7th State

Did you know that Maryland is called “Little America”? Maryland is a relatively small state, however, there’s so much history and so much to do in this state that it’s been labeled “America in Miniature”. What is Maryland famous for? Aside from the role Maryland played in our history, Maryland is famous for its seafood, […]

The Time4Learning Team
|

PreK - 8th

$19.95$24.95
  • Monthly First Student
  • $14.95/month for each additional student

9th - 12th

$30.00$34.95
  • Monthly Per Student
  • Includes 4 courses

Get Started!

Stop, Start, Pause Anytime

Sign Up

TOP