Sign Up

Tips & Worksheets

TIPS & WORKSHEETS

Unit Study Supplement: New Mexico, U.S. 47th State

How did New Mexico get its name? Who lived in New Mexico first? And what is it known for? These and other questions are answered in our New Mexico unit study supplement, which includes interesting facts for kids, a history timeline about New Mexico, geography facts and more! Time4Learning members can download our list of […]

The Time4Learning Team
|
TIPS & WORKSHEETS

Unit Study Supplement: Iowa, U.S. 29th State

How old is Iowa? What is Iowa best known for? What is the state animal of Iowa? Learn these and other interesting facts about Iowa in our Iowa history timeline, fast facts and geography facts section. Your students will learn fun facts and information about Iowa in this series of unit study supplements about all […]

The Time4Learning Team
|
TIPS & WORKSHEETS

Unit Study Supplement: Washington Facts, U.S. 42nd State

Washington state is located in the Pacific Northwest United States and contains the northwestern most point of the continental US, Cape Flattery. Because of its coastline and harbors, Washington is important to trade with the state of Alaska, Canada, and other countries in the Pacific Rim, and it has developed an economy largely based on […]

The Time4Learning Team
|
TIPS & WORKSHEETS

Unit Study Supplement: Indiana Facts, U.S. 19th State

What is the state of Indiana known for? When did Indiana become a state? These and other questions are answered in our Indiana history timeline and throughout this unit study supplement. Indiana is a midwestern state with a name that is thought to mean “land of the Indians.” Indiana is known for manufacturing steel, automobiles, […]

The Time4Learning Team
|
TIPS & WORKSHEETS

Unit Study Supplement: Montana Facts, U.S. 41st State

What do you think of when you see or hear the word “Montana”?  Montana is a state in the northwestern United States that gets its name from the Spanish word “montaña,” which means mountain or mountainous region.  However, among the mountain states in the US, it has the lowest elevation, and the eastern part of […]

The Time4Learning Team
|

PreK - 8th

$19.95$24.95
  • Monthly First Student
  • $14.95/month for each additional student

9th - 12th

$30.00$34.95
  • Monthly Per Student
  • Includes 4 courses

Get Started!

Stop, Start, Pause Anytime

Sign Up

TOP