Sign Up

Tips & Worksheets

TIPS & WORKSHEETS

Unit Study Supplement: Maine, U.S. 23rd State

Why is Maine called Maine? How and when did Maine become part of the United States? These and other questions are answered in our unit study supplement about Maine. Make sure to check out our series of unit study supplements on all 50 states! Maine is the northernmost state of the United States.  The origin […]

The Time4Learning Team
|
TIPS & WORKSHEETS

Unit Study Supplement: Idaho, U.S. 43rd State

What is Idaho’s state animal? Idaho’s official state animal is the Appaloosa horse. How did Idaho get its name? The origin of the name “Idaho” is actually unknown, but some people believe that the name came from a Native American word meaning “gem of the mountains.” This may be where the state’s nickname, “The Gem […]

The Time4Learning Team
|
TIPS & WORKSHEETS

Unit Study Supplement: Kansas, U.S. 34th State

What is the state animal of Kansas? The buffalo is the official state animal! Learn more about Kansas’s state symbols, historical facts about Kansas, a Kansas history timeline, geography facts and more in this unit study supplement. Did you know that two military posts, Fort Leavenworth and Fort Riley, are important training centers located in […]

The Time4Learning Team
|
TIPS & WORKSHEETS

Unit Study Supplement: Alaska, U.S. 49th State

What is the highest mountain peak in North America? That would be Alaska’s Mt. McKinley, also known as “Denali” or “The Great/High One” in the Native Athabascan language!  Alaska is one of only two states (can you guess the other one?) that is not bordered by any other US state, and it is the perfect […]

The Time4Learning Team
|
TIPS & WORKSHEETS

Unit Study Supplement: Illinois Facts, U.S. 21st State

Did you know that Illinois was the first state to ratify (accept) the 13th amendment to abolish (end) slavery?  Did you know that Illinois is where Abraham Lincoln spent most of his life? Named for the Illinois Indians, Illinois is a top supplier of soybeans and corn and is also known for its production of […]

The Time4Learning Team
|

PreK - 8th

$19.95$24.95
  • Monthly First Student
  • $14.95/month for each additional student

9th - 12th

$30.00$34.95
  • Monthly Per Student
  • Includes 4 courses

Get Started!

Stop, Start, Pause Anytime

Sign Up

TOP