New Homeschooler

EXPERIENCED HOMESCHOOLER, NEW HOMESCHOOLER

Time4Learning’s Budsies Giveaway!

When Time4Learning first heard of Budsies two years ago, we couldn’t resist getting one made of our very own Ed Mouse to have around the office. Ed turned out so nicely, that we just had to share the fun with the homeschooling community and families alike. This led to the first Time4Learning Budsies Giveaway! The […]

The Time4Learning Team
|
NEW HOMESCHOOLER

Time4Learning’s 2018 Homeschool Convention Itinerary

Homeschool convention season is upon us! In many different states and regions of the U.S., families will be gathering to network together, discover new programs they may want to incorporate into their homeschool plan, and attend workshops to learn from other homeschoolers and homeschool enthusiasts. Time4Learning is excited to announce which of these events we […]

The Time4Learning Team
|
NEW HOMESCHOOLER, SPECIAL NEEDS/GIFTED

Is There an Easier Way to Homeschool?

We were registered for kindergarten! We were so excited because our son had even gotten into the one year-round elementary school in our county via lottery, and after all the great things we’d heard about the principal and the teachers there, we were feeling really positive about the whole experience. Three months before the first […]

The Time4Learning Team
|
NEW HOMESCHOOLER

How Much Does Homeschooling Cost?

The average cost of homeschooling one child per year might fall within the following ranges. Curriculum: $350-$750 Materials: $150-$300 Field Trips: $100-$250 Extracurriculars: $100-$500 Approximate total cost per year per student: $700-$1800 The Average Cost of Homeschooling Is homeschooling expensive? If you are just beginning the journey of homeschooling, that’s a question that is probably […]

The Time4Learning Team
|
AFTERSCHOOL/SKILL BUILDING, EXPERIENCED HOMESCHOOLER, NEW HOMESCHOOLER

The Time4Learning Benefits You Might Have Missed

Sure, everyone knows that Time4Learning is an online curriculum that’s fun and easy to use for preschool through high school. We know that the multimedia lessons keep kids and teens engaged as they learn. We even know that it’s great for homeschool, afterschool, and summer use. Yet, behind the comprehensive, standards-based program used by tens […]

The Time4Learning Team
|

PreK - 8th

$19.95$24.95
  • Monthly First Student
  • $14.95/month for each additional student

9th - 12th

$30.00$34.95
  • Monthly Per Student
  • Includes 4 courses

Get Started!

Stop, Start, Pause Anytime

Sign Up

TOP