Posts by: The Time4Learning Team

TIPS & WORKSHEETS

Unit Study Supplement: Michigan State Facts, U.S. 26th State

Did you know that the state of Michigan has over 64,000 inland lakes and ponds? Or did you know that the first European settlement in what is now Michigan was formed to create a base for Catholic mission work? In this state unit study, you’ll learn many interesting facts about Michigan’s history and geography, and […]

The Time4Learning Team
|
NEW HOMESCHOOLER

How Much Does Homeschooling Cost?

The average cost of homeschooling one child per year might fall within the following ranges. Curriculum: $350-750 Materials: $150-300 Field Trips: $100-$250 Extracurriculars: $100-$500 Approximate total cost per year per student: $700-$1800 The Average Cost of Homeschooling Is homeschooling expensive? If you are just beginning the journey of homeschooling, that’s a question that is probably […]

The Time4Learning Team
|
TIPS & WORKSHEETS

Unit Study Supplement: Connecticut State Facts, U.S. 5th State

On January 9, 1788, Connecticut became the fifth of the original colonies to join the United States, and we’ve prepared you this homeschool unit study just in time for Connecticut’s anniversary. Whether you live in Connecticut or are simply interested in the “Constitution State,” we’ve collected information about its history and geography for you to […]

The Time4Learning Team
|
TIPS & WORKSHEETS

Unit Study Supplement: Martin Luther King, Jr. Facts

Learning about important people in history helps students learn about the past and how things used to be, as well as discover how so many brave individuals helped improve and bring about positive change in the world we live in. This week, we celebrate the birthday of one such person. Martin Luther King Jr. became […]

The Time4Learning Team
|
EXPERIENCED HOMESCHOOLER

Homeschool Goal Setting: The Fun Way

The Fun Side of Homeschool Objectives I admit it. I love planning. I love sitting down with calendars, books, and scheduling apps strewn in front of me and getting my game plan on. If I were to suggest this as an activity for my children, though, mutiny would likely be the next thing in my […]

The Time4Learning Team
|

PreK - 8th

$19.95$24.95
  • Monthly First Student
  • $14.95/month for each additional student

9th - 12th

$30.00$34.95
  • Monthly Per Student
  • Includes 4 courses

Get Started!

Stop, Start, Pause Anytime

Sign Up

TOP